• SOČ - celoštátne kolo

        • Úspech študenta Strednej odbornej školy strojníckej v Považskej Bystrici

           

                   Žijeme v dobe, kedy čoraz viac mladých ľudí prepadá kúzlu internetu a sociálnych sietí. Veľa súčasných tínedžerov má problém  nájsť si nejakú aktivitu alebo činnosť, ktorá je zmysluplná a efektívna. Prehlbuje sa skôr  pasivita, konzumnosť a nenáročnosť aktivít. Avšak existujú aj mladí ľudia, ktorí dokážu svoj voľný čas využívať zmysluplne a v prospech seba a celej spoločnosti. K tejto skupine tínedžerov môžeme zaradiť aj Jozefa Šamaja zo Strednej odbornej školy strojníckej v Považskej Bystrici. Jozef vo svojom voľnom čase pracuje na vlastnom  návrhu a výrobe navijaku za malotraktor Agzat, ktorý bol navrhovaný a vyrábaný v bývalých Považských strojárňach. S týmto výrobkom sa Jozef zapojil aj do37. ročníka súťaže SOČ. SOČ(Stredoškolská odborná činnosť) je súťaž s dlhoročnou tradíciou. Vyhlasuje ju  Štátny inštitút odborného vzdelávania a môžu sa do nej zapojiť všetci študenti stredných škôl bez rozdielu zamerania či odbornosti.

                    Práca Jozefa Šamaja porotu tejto súťaže natoľko zaujala, že v silnej konkurencii postúpil z krajského kola až do celoštátneho kola, ktoré sa konalo dňa 21. apríla v Piešťanoch, kde získal krásne tretie miesto v kategórii Strojárstvo, hutníctvo, doprava. Jozefovými konzultantmi boli Ing. Ján Balušík,  Bc. Stanislav Hrabovský a Ing. Miloš Ďutka, ktorý mu pomáhal pri tvorbe výkresovej dokumentácie. Na otázku, prečo si zvolil do súťaže SOČ práve tento výrobok, Jozef odpovedal: „Pre tému navijak na  Agzat som sa rozhodol z toho dôvodu, že tento malotraktor máme doma a veľmi často ho aj využívame. Keď na ňom vezieme nejaký stavebný materiál alebo drevo, traktor nemá dostatočný výkon,  aby zvládol aj viac strmý terén a práve navijakom sa vytiahneme hore aj prudšími kopcami. Keď som ho konštruoval, hľadal som na internete nejaký vzor, ale našiel som len pár funkčných kusov, ktoré ale fungujú na absolútne inom princípe. Môj navijak je oproti  nim menší a výrobne jednoduchší. Keď bol  prototyp hotový,  ponúkol som ho na internete. Bol som veľmi prekvapený, koľko sa našlo záujemcov o tento výrobok. A tak v súčasnej dobe pracujem na výrobe ďalších kusov. Mojím cieľom je aj po skončení štúdia na strednej škole sa tomuto výrobku ďalej venovať a neustále ho zdokonaľovať.Oblasť strojárstva ma vždy fascinovala a pevne verím, že sa dokážem v tejto oblasti aj v budúcnosti uplatniť. Veď už teraz mám premyslených množstvo ďalších vylepšení pre iné strojárske výrobky, preto sa určite zapojím do súťaže SOČ aj budúci rok.“                 

                   Jozefovi za dosiahnuté výsledky gratulujeme a pevne veríme, že takýchto mladých ľudí, ktorí sa vo svojom voľnom čase venujú nejakej zmysluplnej a prospešnej aktivite, bude čoraz viac.